• Blogs
  • Galerija
  • Par mums
  • Kontakti
  • AIF

Valmiermuižā piedzīvota mākslinieka Kriša Salmaņa video instalācija „Ausma”

21. novembris, 2022 pl. 13:50, Nav komentāru

Mākslinieka Kriša Salmaņa meditatīvā video instalācija apmeklētājiem bija skatāma Valmiermuižas parkā no 11. līdz 20. novembrim. Atzīmējot valsts svētkus novembrī, Valmiermuižā izceļ nozīmīgas idejas un to devumu nacionālās pašapziņas stiprināšanā. Video atskatu iespējams aplūkot šeit.

Drīz pēc hernhūtiešu jeb brāļu draudzes kustības sākuma Valmiermuižā ierodas namdaris Kristiāns Dāvids un brāļi amatnieki, lai 15 gadu brīvi izglītotu Vidzemes zemniekus un modinātu latviešu nacionālo pašapziņu. Pat tad, kad Krievijas ķeizariene Elizabete 1743. gadā aizliedz brāļu draudzi, iesētā un cauri vajāšanām nestā gaisma izrādās gana spoža, lai mēs tajā dzīvotu vēl šodien.

Idejas autors – mākslinieks Krišs Salmanis, mūzikas autors – Jēkabs Nīmanis, kura radītās kokles skaņas instalācijai piešķīra meditatīvu noskaņu, 3D animācija – Gints Apsīts, teksta autors – Ingus Josts. Parka tumšākajā malā bija iespējams skatīt video instalāciju, lai, apstājoties uz mirkli, sajustu vēstures elpu Valmiermuižā un gūtu mākslinieciski augstvērtīgu pieredzi.

Mākslinieks Krišs Salmanis par koncepciju sacījis: „Animācijā „Ausma” mēģinu iztēloties, kā es justos 18. gs. pirmajā pusē, kad Vidzemē ieradās aizrautīgi brāļi amatnieki no Hernhūtes un īsā laikā guva žilbinošus panākumus, nevis nostājoties pāri latviešu zemniekam, bet strādājot plecu pie pleca, mācot jaunu ticību un iedrošinot atgūt pašcieņu. Saiešanas namu gaisma droši vien bija ļoti vilinoša. Un pēc piecpadsmit gadiem aizlieguma dēļ draudošā tumsa droši vien šķita jo kontrastējošāka. Animācijā skatāms instalācijas modelis, kas simbolizē herhūtiešu brāļu ierašanos. 15 sekunžu laikā prožektori kļūst aizvien spožāki, tad tie strauji nodziest, lai pēc pusminūtes atkal iegaismotos.”

Atklāšanas pasākuma apmeklētāja iespaidi: „Video instalācijai ir ļoti meditatīva noskaņa. To palīdz radīt izvēlētā mūzika, kas pastiprina uz ekrāna redzamo. Instalācijas laikā ir iespēja līdzpārdzīvot vēstures notikumus, kas norisinājušies tepat – Valmiermuižā. Mākslinieka veidotais darbs ļauj izzināt sajūtot.”

Paldies radošajai komandai, atbalstītājiem – Valmieras novada pašvaldībai un Valmiermuižas alus darītavai –, kuri ļāva tapt idejai. Rīkotājs – Valmiermuižas kultūras biedrība.


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Pavasara saulgriežu daudzināšana un tirdziņš GARDU MUTI Valmiermuižā
    3. mar. 2023
  • 27. februāris – Starptautiskā nevalstisko organizāciju diena
    27. feb. 2023
  • Valmiermuižā aicina uz vērienīgāko etnomūzikas notikumu Latvijā
    8. feb. 2023
  • Sācies balvas „Kilograms kultūras” fināla balsojums
    23. jan. 2023
  • Notikumi Valmiermuižā – janvāris
    19. jan. 2023
  • Valmiermuižas kultūras biedrība veido atbalstītāju piedāvājuma izstrādi
    9. jan. 2023
  • 40 gadus ilgs pētījums par Valmiermuižu rezultējas grāmatā. Aicinām uz grāmatas atklāšanas svētkiem!
    8. dec. 2022