Gaidāmie notikumi

+ - 15.06. Vasaras saulgriežu svinības un tirdziņš GARDU MUTI

☀️ Vasaras saulgriežos saule sasniegusi savu augstāko punktu debesu lokā – sagaidāma garākā diena un īsākā nakts. Mājas un apkārtnes pušķošana ir auglības un svētības gādāšana sētai, aizsargāšanās pret ļaunumu, taču tikpat ļoti rada svētku sajūtu pašos. Lai līksmi nosvinētu, jāsagādā mielasts, kur šajā laikā īpaši galdā ceļams siera ritulis kā saules simbols, apaļi rauši un brangs alus. Tirdziņā 15. jūnijā plkst. 11.00–15.00 Valmiermuižas parkā varēs sastapt dažnedažādus tirgotājus no malu malām, kuri būs līdzi atveduši gan vasarīgus gardumus, sātīgu maizi, sieru, gaļu un dzērienus visām gaumēm, gan skaistas rotas, apģērbus un amatnieku darinājumus. Valmiermuižas alus darītavas meistari svinībām par godu būs sagādājuši dažādus brūvējumus. Laiskojoties parkā, varēs ieturēt maltīti un baudīt gardas uzkodas, izzināt tradicionālos rituālus meistarnīcās, kā arī baudīt lustīgu koncertu. Būs sastopama arī Valmiermuižas staļļa saime, lai dotos izjādēs.

🎶 Postfolkloras grupas DĀRDI  koncerts plkst. 13.00.

🧺 Tirgotāju pieteikšanās ŠEIT.

Pasākumu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novads, Valmiermuižas alus darītava un ZAAO.

+ - 06.07. Valmiermuižas etnomūzikas festivāls '24
🔶 Ieplāno vērienīgāko etnomūzikas notikumu Latvijā, lai jau 2024. gada 6. jūlijā atkal satiktos Valmiermuižā! Starptautiskais Valmiermuižas etnomūzikas festivāls septīto gadu pulcēs unikālas un autentiskas pieredzes meklētājus, kā arī izcilus solistus un mūsdienu etnomūzikas grupas no Latvijas, Mongolijas, Portugāles, Igaunijas, Lietuvas un Ukrainas, piedāvājot vienus no aizraujošākajiem šīs vasaras mūzikas svētkiem. Muzikālais piedzīvojums – tradicionāls, meditatīvs, postmoderns, roķīgs un dejojams!
 

IĻĢI | Latvija

KHUSUGTUN | Mongolija

ALBALUNA | Portugāle

LAIMAS MUZYKANTI | Latvija

THE BALTIC SISTERS | Latvija, Igaunija, Lietuva

NIELSLENS LIELSLIENS UN VIJA MOORE | Latvija

OGAS | Latvija

ALUM ALU | Latvija

HARIJS VAGRANTS | Latvija

Ukraiņu dzejniece Ļuba Jakimčuka un latviešu koklētāja Latvīte Cirse

🔶 Maģiska uguns skulptūra un buto deja, ilgtspējīgas un aizraujošas meistarnīcas, dažādu tautu virtuve, mierīgas un nemierīgas zvilnētavas, cirks, kino, māksla un izjādes ar zirgiem – festivāls sola virkni daudzveidīgu iespaidu un lielisku gaisotni visai ģimenei! 2024. gada festivāla tēma ir „svārstības”, kas var būt vieglas un kustību veicinošas – skaņas un gaismas, bet var būt pamatīgas un vecās kārtības izjaucošas, radot arvien jaunas pārmaiņas sabiedrībā, vidē un pašā cilvēkā.
 
🔶 Bērniem līdz 16 gadu vecumam ieeja festivālā bez maksas. Biļetes iegādājamas ŠEIT!
Valmiermuižas etnomūzikas festivāla mājaslapa:
https://www.etnovalmiermuiza.lv/
 
Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs „Lauska”. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, VKKF mērķprogramma „Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Rīgas cirks, Vivi, Fresh One, Ramirent, TOI TOI Latvija, ZAAO un citi.
 
+ - 19.07. dzīvās mūzikas vakars | JUUK

🎶 Turpinot ikvasaras tradīciju, arī šovasar aicinām baudīt dzīvās mūzikas vakarus Valmiermuižā. Kā pirmo 19. jūlijā varēs piedzīvot folkroka grupas „Juuk” dzīvās mūzikas koncertu.

 

„Juuk” ir pazīstami ar melodiskām dziesmām, kurās izmantoti kā pašu sacerēti, tā arī latviešu un lietuviešu dzejnieku teksti. Grupas pērn izdotais trešais studijas albums „Muļķa stabule” izpelnījās „Zelta Mikrofonu” introverto mūzikas kategorijā „Labākais indie vai alternatīvās mūzikas albums”.

 

Grupā apvienojušies seši mūziķi: Oskars Jansons, Edgars Šubrovskis, Sniedze Prauliņa, Rasa Pole, Ričards Dauksts, un nesenāk – angļu bundzinieks Niks Moss Rodžerss. Mūziķus vieno aizraušanās ar dažādu tautu folkloru un stāstniecību mūzikā. Līdzās akustiskajiem instrumentiem, kā bandžo, flautai un vijolei, grupā dzirdamas arī rokmūzikai raksturīgās elektriskās ģitāras un attieksme pret materiālu. Lai arī grupas dalībnieki savu darbību raksturotu kā meklējumus tam, ko varētu saukt par mūslaiku latviešu tautas un rokmūziku, pašmāju mūzikas kritiķi „Juuk” albumus raksturo kā žanriski grūti novietojamus, jo grupas ierakstos dzirdamās ietekmes meklējamas ne tikai dažādās mūzikas vēstures dekādēs, bet arī dažādās valstīs, tostarp ASV, Francijā, Anglijā un Latvijā.

 

Koncerts solās būt lirisks, jaudīgs un brīžiem smieklīgs. Tu parūpējies par draugu kompāniju, Valmiermuižas alus virtuve parūpēsies par pilnmutīgiem brūvējumiem un gardām uzkodām, savukārt „Juuk” – par neizmirstamu muzikālo piedzīvojumu.

 

Dalība bez maksas.

 

🔸 Galdiņu rezervācijai sazinies: +371 28664424 vai alusvirtuve@valmiermuiza.lv

🔸 Pasākuma laikā var tikt filmēts un fotografēts. Video un foto materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.

🔸 Mūzikas vakaru rīko Valmiermuižas kultūras biedrība ar Valmiermuižas alus darītavas atbalstu.

+ - 09.08. dzīvās mūzikas vakars | KAUTKAILI
🎶 Aicinām uz otro šīs vasaras mūzikas vakaru Valmiermuižā, kurā varēsi piedzīvot grupas „Kautkaili” dzīvās mūzikas koncertu Valmiermuižas alus dārzā.
 
„Kautkaili” pamatā ir eksperimenti ar nostalģiju mūzikā, sakausējot latviešu deviņdesmito gadu alternatīvo popmūziku ar pasaulīgu soulmūziku, izmantojot mūsdienīgus skaņu slāņus. Grupas dimants ir dziedātāja – dziesmu autore Kristīne Pāže, kuras samtainā balss un inteliģentās melodijas ieved vēl neiepazītā jūtu pasaulē.
2023. gada novembrī grupa laida klajā savu debijas albumu „Personas kods”, kas ieguvis „Zelta Mikrofona” nomināciju kategorijā „Gada popmūzikas albums”. „Personas kods” ir pašterapeitisks attiecību albums – retrospektīvi pieredzes stāsti par sevi, līdzcilvēkiem un mūsu, reizēm, sarežģīto latviešu dabu. Tā ir vienvirziena biļete ceļojumā tuvāk sev pašam. Viena no albuma dziesmām – „Ļauj man” – jau iekarojusi Latvijas radiostaciju viļņus, ieguvusi „Zelta mikrofona” nomināciju „Gada dziesma” un šī gada sākumā noritējušās „Muzikālās bankas” skatītāju balsojumā ieguva 7. vietu.
 
🍻 Solās būt brīnišķīgs un muzikāli piepildīts vakars. Tu parūpējies par draugu kompāniju, mūsu krodzinieki parūpēsies par pilnmutīgiem brūvējumiem un gardām uzkodām, savukārt „Kautkaili” – par neizmirstamu muzikālo piedzīvojumu.
 
Dalība bez maksas.
 
🔸 Galdiņu rezervācijai sazinies: +371 28664424 vai alusvirtuve@valmiermuiza.lv
🔸 Pasākuma laikā var tikt filmēts un fotografēts. Video un foto materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.
🔸 Mūzikas vakaru rīko Valmiermuižas kultūras biedrība ar Valmiermuižas alus darītavas atbalstu.
+ - 14.09. Miķeļdienas svinības un tirdziņš GARDU MUTI | GreenFest

🌾 Miķeļos ar svinībām un gardu mielastu tiek atzīmēta lielo darbu noslēgšana, galdā tiek celts viss, kas vasarā sarūpēts. Svinībām par godu Valmiermuižā ieradīsies tirgotāji no malu malām, līdzi vedot dārzeņus, sierus, gaļu, zivis un citus gardumus, ar ko mieloties un papildināt savus ziemas krājumus. Savukārt amatnieki būs parūpējušies par māla traukiem, kalumiem, koka darinājumiem, pinumiem un krāšņumlietām. Ikvienam būs iespēja izzināt tradīcijas, piedalīties dažādās darbnīcās, izbaudīt koncertu, kā arī doties izjādēs kopā ar Valmiermuižas staļļa saimi. Ilgtspējīgu dzīvesveidu un saimniekošanu izzināsim sarunās un diskusijās kopā ar zaļās domāšanas festivālu GreenFest.

 

🧺 Tirgotāju pieteikšanās šeit: https://www.gardumuti.lv/sazinies (aktīva mēnesi pirms tirdziņa).

 

Pasākumu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novads, Valmiermuižas alus darītava un ZAAO.

+ - 21.12. Ziemas saulgriežu svinības un tirdziņš GARDU MUTI

❄ Ziemas saulgrieži latviešiem jau izsenis ir bijuši ļoti nozīmīgi svētki, kad tiek svinēta gaismas uzvara pār tumsu. Svinībās saimnieki ir klājuši bagātīgus svētku galdus, kur netrūka ne cūkas šņukura, ne zirņu, ne pīrāgu, ne alus. Valmiermuižā ieradīsies tuvāki un tālāki mājražotāji, kuri piedāvās sanākušajiem brangus lauku labumus svinību galdam. No amatnieku darinājumiem sanāks labas dāvaniņas pašam un saviem mīļajiem. Aizrautīgākie varēs izzīlēt, kāds tad būs nākamais gads un ko no tā sagaidīt, bet mazākajiem būs iespēja doties izjādēs ar Valmiermuižas staļļa saimi. Svinībās viesosies lustīgi muzikanti un ķekatnieki!

 

🧺 Tirgotāju pieteikšanās šeit: https://www.gardumuti.lv/sazinies (aktīva mēnesi pirms tirdziņa).

 

Pasākumu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valmieras novads, Valmiermuižas alus darītava un ZAAO.

Projekti

+ - SIF projekts „Kultūras un pilsoniskās sabiedrības aktivitātes Valmiermuižā” 2024

Projekta mērķis ir veicināt padziļinātāku izpratni par pilsoniskās sabiedrības nozīmi, iesaistot un popularizējot nozarē darbojošās NVO un kopīgi caur dialogu aktualizējot sabiedrībā nozīmīgās tēmas, tādējādi veicinot plašāku diskusiju vietējā kopienā par vērtībām demokrātiskā sabiedrībā, cilvēktiesībām Latvijā, sociālo atbildību, sadarbību un solidaritāti pilsoniskā sabiedrībā.

 

Lai to sasniegtu tiks īstenotas divas aktivitātes „Filmu cikls par sabiedrībā aktuālām tēmām un problēmām” un „Ziedošanas kampaņa biedrībai”. Piecos brīvdabas kino vakaros – Latvijā radītu filmu seansos tiks apskatītas pilsoniskā sabiedrībā nozīmīgas tēmas – cittautieši Latvijā, vides piekļūstamība un invaliditāte, jaunieši, emocionālā vardarbība ģimenē un dzimuma līdztiesība. Katrā filmu seansā piedalīsies filmas veidotāji un pieaicinātie eksperti no NVO sektora, lai sarunu veidā apspriestu filmu aktualitāti un tajās risinātās tēmas, tādējādi sekmējot plašāku diskusiju vietējā kopienā. Savukārt ar ziedošanas kampaņas starpniecību tiks aktualizētas tēmas, kas saistītas ar pilsonisko līdzdalību, ar mērķi veicināt sabiedrības iesaisti un sadarbību ar NVO sektoru gan kā biedriem, gan kā brīvprātīgajiem, kā arī veicinot ziedošanas kultūras attīstību Latvijā.

 

Projekta mērķa grupas: NVO sektors, brīvdabas kino vakaru un sarunās sasniegtā auditorija, ziedotāji biedrībai, Latvijas iedzīvotāji, Valmieras novada aktīvie iedzīvotāji.


Norises vieta: Valmiermuiža, Latvija
Īstenošana: 01.01.2024.–30.09.2024.

Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

+ - IN SITU projekts „Valmieras novada muižu tīkla attīstība” (2023–2025)

Valmieras muižu tīkla projektu izstrādā Valmiermuižas kultūras biedrība (sadarbībā ar Oleru muižu), risinot ar vietu saistītos jautājumus, piemēram, ierobežotas nodarbinātības iespējas mazāk apdzīvotās vietās, Valmieras novada kā kultūras tūrisma galamērķa atpazīstamības trūkumu valsts un starptautiskā līmenī, ierobežotas iespējas piedzīvot laikmetīgo mākslu un kultūru, nepieciešamība pēc plašākām koprades un radošās mūžizglītības iespējām vietējās kopienās, vietējā unikālā mantojuma iesaistīšana tūrisma piedāvājumā un reta māksliniecisko un dizaina risinājumu izmantošana publiskajā telpā, lai veidotu pievilcīgu apkaimi. Projekts aptver kopienu aktivizēšanas tematiskos virzienus un starpnozaru sadarbību un ilgtspējību.

Valmieras novada kultūras mantojuma īpašniekiem, apsaimniekotājiem un entuziastiem nav vienotas platformas informācijas apmaiņai un aktuālo jautājumu risināšanai, tāpēc muižu tīkla ideja ir inovācija reģionā saliedēties, veicināt sadarbību, dalīties pieredzē un attīstīt vēsturisko mantojumu. Būtiski, ka tīklā tiks iekļauts gan privātais sektors, gan privātpersonas, gan nevalstiskās organizācijas, gan pašvaldība. Stiprinot un virzot kopīgu muižu tīklu Valmieras novadā, lai veidotu stāstu, ka muiža ir vieta, kur iegūt zināšanas un prasmes, apzināties ilgtermiņa vērtības, gūt pozitīvu emocionālu baudījumu, piedzīvot saturu un formu, garīgo un fizisko harmoniju.

Vairāk par projektu skatīt šeit (angliski).

+ - Darbnīca „Jaunā Eiropas Valmiermuiža – vēsturiskie staļļi” (2023)

Lai rosinātu sarunas un idejas par Valmiermuižas vēsturisko staļļu (Dzirnavu iela 7, Valmiermuiža, Valmieras novads) attīstības virzieniem, Valmiermuižas kultūras biedrība ar Valmieras novada atbalstu 5. oktobrī īstenoja darbnīcu „Jaunā Eiropas Valmiermuiža – vēsturiskie staļļi”.

„Atjaunot, nevis celt no jauna” ir viens no Jaunā Eiropas Bauhaus rīkiem, kurā jau lieliski parādās Valmiermuižā iepriekš paveiktais. Šīs vērtības ir par kopīgu dzīves telpu, iesaisti un tās veicināšanu, strādājot ne vien pie adreses, bet arī pie tās satura un atmosfēras pilnveidošanas. Vietā, kur kopš 18. gs. beigām atradušies Valmiermuižas staļļi, vismaz kopš 19. gs. 80. gadu vidus ir plēsto laukakmeņu mūra „barona staļļi” un barības šķūnis, kas bija celts „no koka akmens stabos”. [..] Trīs ēkas ar uzbrauktuvi vidējai no tām kādreiz savienoja akmens žogs, veidojot noslēgtu pagalmu. Laikā, kad tās droši vien kā mehāniskās darbnīcas izmantoja padomju saimniecība, aizmūrēti vecie vārti un izlauztas jaunas ailas. („Valmiermuiža”, J. Kalnačs, 2022) Pašlaik norisinās process, lai šīs vēsturiskās ēkas nonāktu Valmieras novada pašvaldības īpašumā.

Ar zināšanām un pieredzi par starptautiska un nacionāla līmeņa iniciatīvām, piemēriem un pieredzēm dalījās pilsētvides izpētnieks un plānotājs Mārtiņš Eņģelis, kas arī vadīja darbnīcas norises un ideju radīšanas uzdevumus. Dalībniekiem tika dots ieskats globālajos ilgtspējīgas attīstības mērķos, Jaunā Eiropas Bauhaus vērtībās, Baltijas jūras reģiona izaicinājumos un Latvijas valdības rīcības plāna prioritātēs. Caur labajām praksēm un piemēriem tika izzināta vietrade un revitalizācija, kultūrplānošana, spēļošana un sabiedrības paradumu maiņa.

Lai darbnīcas dalībnieki gūtu ieskatu Valmieras novada pašvaldības plānos, izaicinājumos un iedzīvotāju vēlmēs un vajadzībās, Valmieras novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja, telpiskās un stratēģiskās attīstības plānotāja Inese Bērziņa un Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas vadītāja un galvenā arhitekte Zanda Lapsa ziņoja par aktuālāko un ieskicēja ilgtspējas virzienus, plānotās jaunbūves. Stratēģiskais mērķis ir Valmieras novads – Eiropas līmeņa ekonomiskās attīstības, zināšanu un sabiedriskās dzīves izcilības teritorija ar dinamiski un viedi pārvaldītu vidi. Aptaujā un tikšanās ar iedzīvotājiem Valmieras pagastā izskanējušas gan ar infrastruktūru saistītas vajadzības, gan labiekārtojumi (soliņi, labierīcības, dzeramā ūdens brīvkrāns, informācijas stendi, bērnu rotaļu laukumi u.c.), gan investīcijas Valmiermuižas torņa atjaunošanā, brīvdabas koncertzāles izveidē, staļļa (lopu laidara) jumta nomaiņā, amatnieku un radošā kvartāla izveidē vēsturiskajos staļļos. Novadā jāattīsta dzīvojamā fonda pieejamība, komerctelpas uzņēmējiem, publiskās ārtelpas un rekreācijas zonu piedāvājums, kā arī jāsakārto infrastruktūra.

Ieskicējot Valmiera2027 idejas un paveikto, Valmieras novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece kultūrpolitikas jautājumos, „Dinamiskā pilsēta” projekta vadītāja Liene Jakobsone stāstīja par topošo laikmetīgās mākslas telpu „Kurtuve”, multimediju nozares attīstību un kopienas stiprināšanas aktivitātēm. Kā attīstāmās iniciatīvas tika minēts Valmieras novada muižu tīkls, Strenču kā laikmetīgās mākslas vietas attīstība jeb trajektorija, dzīvesvides radošā atmoda un „Dārzs draugam”, kā arī atvērtā programma un sadarbība vietējā līdz starptautiskā līmenī.

Izceļot Valmiermuižas vēsturiskās apbūves līdzšinējo attīstību, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna deva nelielu ieskatu Valmiermuižas vēsturē, vērsa uzmanību uz aizsargājamajiem kultūras pieminekļiem, kā arī Valmiermuižas parka veiksmīgo attīstību. Tika minēti biedrības īstenotie labiekārtojuma un kultūras projekti, rīkotie pasākumi, kā arī vēstīts par biedrības darbības ilgtermiņa stratēģiju, uzdevumiem un rādītājiem, kas apliecina ieinteresētību Valmiermuižas attīstības veicināšanā.

Darbnīcas dalībnieki gan devās ekspedīcijā uz Valmiermuižas vēsturiskajiem staļļiem, lai izzinātu teritoriju un rosinātu idejas par tās nākotni, gan pielietoja dizaina domāšanas metodes, lai nonāktu jau pie konkrētiem attīstības scenārijiem. Darbnīcā izskanēja daudzveidīgas un radošas idejas, uzsverot kultūras mantojuma revitalizāciju, sadarbības veicināšanu, īpaši vēršot uzmanību nacionāla un starptautiska mēroga risinājumiem. Valmiermuižas vēsturisko staļļu iespējamie nākotnes scenāriji, kas tapa darbnīcā:

- Darba labbūtības centrs, kas piedāvātu viesnīcu un īstermiņa darba telpas digitālajiem nomadiem, kopstrādes vietu un „makerspace” ikvienam interesentam, kā arī mentālās veselības uzlabošanas un darba kolektīvu saliedēšanas pasākumus;
- Multimediju un hortikultūras centrs, kas apvienotu dārzniecību un kultūru, lai dotu iespēju māksliniekiem risināt ar ilgtspēju saistītus jautājumus un radošajiem – vietu eksperimentiem, bet vietējiem piedāvāt zaļu kopienas darbošanās un sanākšanas vietu;
- Dzīvošanas centrs, kas vērsts uz dažādu paaudžu prasmju un zināšanu tālāknodošanu, veidojot regulāras nodarbības un unikālas satikšanās, tāpat arī piedāvājot iespēju mūžizglītības kursu apgūšanai un vietu nevalstiskajam sektoram;
- Jauktas funkcijas centrs, kur atvēlēt vietu gan jaunuzņēmumu darbībai un skolēnu un studentu iesaistei uzņēmējdarbībā, gan vietu kultūras un kultūrizglītības norisēm.

Dienas darbnīcā „Jaunā Eiropas Valmiermuiža – vēsturiskie staļļi” piedalījās vietējās kopienas pārstāvji, kā arī dalībnieki no Valmieras novada pašvaldības, Vidzemes plānošanas reģiona, Valmieras Attīstības aģentūras, LIAA Valmieras biznesa inkubatora, Valmiermuižas alus darītavas, Valmiermuižas jātnieku skolas, Līgatnes papīrfabrikas, telpām radošajām iniciatīvām „Provodņiks” un Valmiermuižas kultūras biedrības. Darbnīcas rezultāti tiks apkopoti un iesniegti Valmieras novada pašvaldībai, kā arī ideju virzīšana iekļauta Valmiermuižas kultūras biedrības darbības uzdevumos.

Notikumu rīkoja Valmiermuižas kultūras biedrība ar Valmieras novada pašvaldības un Valmiermuižas alus darītavas atbalstu.

Izveidots ReTV sižets raidījumā „Tikšanās vieta. Valmieras novads” (S1E73), ko skatīt Facebook.

+ - AIF projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (2022–2023)

Biedrība ir saņēmusi finansējumu no Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF), lai īstenotu projektu ar mērķi uzlabot biedrības kapacitāti, lai, radot nepieciešamos rīkus, stiprinātu organizācijas pamatus, veicinātu atpazīstamību, sekmējot finansiālu neatkarību no projektu konkursiem.

 

Projekta laikā sagatavota biedrības stratēģija (ilgtermiņa dokuments līdz 2030. gadam), kura kalpo par pamatu ikgadējam rīcības plānam, vietējās kopienas līdziesaistes aktivizēšanai un efektīvai organizācijas pārvaldībai, tostarp finanšu vadībai. Izveidotā mājaslapa un atbalsta piedāvājums sadarbības partneriem veicina ieinteresēto pušu informētību par biedrības darbību, aktualitātēm un iesaiste. Pēc projekta īstenošanas, pilnveidojot komunikāciju un informācijas pieejamību un dažādas iesaistes iespējas, plānota lielāka ziedotāju aktivitāte un atbalstītāju interese, kas palielina biedrības ar projektu finansējumu nesaistītos ieņēmumus.

Aktīvo iedzīvotāju fonds ir Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programma, kuras darbībai finansējums piešķirts 15 Eiropas valstīs. Fonda finansējumu visās valstīs nodrošina Islande, Lihtenšteina un Norvēģija (donorvalstis, kas finansē EEZ un Norvēģijas grantus), individuāli vienojoties ar katru saņēmējvalsti par fonda apjomu konkrētajā valstī. AIF darbības mērķis visās valstīs ir pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības stiprināšana un mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spēju vairošana.

Projekta kopējais finansējums ir 14 211,72 EUR un to pilnībā finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentus programmas Aktīvo iedzīvotāju fonds ietvaros.
Projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (Nr. AIF/2022/KAPAC2/54) tiek īstenots no 2022. gada augusta līdz 2023. gada aprīlim. 

+ - LEADER projekts „Daudzveidīgi kultūras pasākumi un aktivitātes Valmiermuižā” (2022)

Īstenots LEADER programmas projekts „Daudzveidīgi kultūras pasākumi un aktivitātes Valmiermuižā”, lai uzlabotu pasākumu norisi, dažādotu sabiedriskās aktivitātes, kā arī rādītu ērtības apmeklētājiem.

Valmiermuižas kultūrvēsturiskās un sociālās vides atdzimšanas aktivitātēs mērķtiecīgi iesaistās nevalstiskās organizācijas, pašvaldība, uzņēmēji un vietējie iedzīvotāji. Tiek veikta gan teritorijas sakopšana, gan organizēti saturiski bagāti un izglītojoši atpūtas, tūrismu, uzņēmējdarbību aktivizējoši pasākumi. Valmiermuižas kultūras biedrības mērķis projektā ir, iegādājoties 4 teltis un 16 gaismas virtenes, sekmēt rīkoto sabiedrisko norišu dažādošanu Valmiermuižā, bet ilgtermiņā veicināt Valmiermuižas un Valmieras novada kultūras dzīves pilnveidošanos, kultūrpiedāvājuma daudzveidību, organizējot gan izklaides pasākumus, gan kultūras un izglītojošas aktivitātes, tai skaitā, mājražotāju un amatnieku tirdziņus, festivālus, mākslas izstādes, muzikālus un kino pasākumus, radošas darbnīcas jaunu prasmju apgūšanai.

Projekts „Daudzveidīgi kultūras pasākumi un aktivitātes Valmiermuižā” (Nr. 22-09-AL29-A019.2204-000003) tapis Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020.gadam apakšpasākuma: „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” rīcības „Izglītības, kultūrvides un sporta aktivitāšu attīstīšana” ietvaros. Projektu īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība caur vietējo rīcības grupu – biedrību „No Salacas līdz Rūjai”.

+ - LEADER projekts „Pasākumu baudīšana un brīvā laika pavadīšana muižas sajūtās” (2021)

Pašlaik īpaši novērtējam, ja varam patīkami doties pastaigās, kā arī piesēst patīkamās un pievilcīgās vietās – kāda noteikti ir Valmiermuižas parks. Radot īpaši dizainētus un muižas stilistikai atbilstošus soliņus, Valmiermuižas kultūras biedrība aicina ikvienu laiski pavadīt laiku, lasīt grāmatas un našķoties Valmiermuižā – ne tikai pasākumu laikā, bet arī ikdienā. 

Valmiermuižas parks ir iedzīvotāju pulcēšanās vieta ikdienā, organizētos pasākumos, brīvā laika pavadīšanas vieta, kā arī satikšanās un socializēšanās vieta. Parkā pieejams arī bērnu rotaļu laukums muižas stilistikā, kā arī nojume, kurā paslēpties no lietus vai pārlieku spožas saules. Turpat pieejama arī grāmatu apmaiņas mājiņa, kurā katrs interesents var ielikt jau izlasītu grāmatu, kas mājās krāj putekļus, vai arī paņemt lasīšanai kādu no citu atnestajām grāmatām. Ikdienā Valmiermuižas parkam ir dažnedažādi apmeklētāji – sākot no vietējiem iedzīvotājiem, tuvējā bērnudārza un Valmiermuižas jātnieku skolas audzēkņiem, Valmiermuižas alus darītavas, virtuves un tirgotavas apmeklētājiem, beidzot ar kultūras, sporta pasākumu apmeklētājiem, kultūras mantojuma un vēstures cienītājiem, Latvijas un ārvalstu tūristiem. Lai veiksmīgāk uzņemtu visus viesus, parkā uzstādīti 6 jauni, īpaši dizainēti un muižas stilistikā iederīgi soliņi ap senajiem kokiem – gluži kā sendienās. 

Projekts „Pasākumu baudīšana un brīvā laika pavadīšana muižas sajūtās” (Nr. 20-09-AL29-A019.2204-000005) tapis Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020.gadam apakšpasākuma: 19.2 „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes: 19.2.2 „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros. Projektu īstenots caur biedrību „No Salacas līdz Rūjai”, solus izgatavoja un uzstādīja SIA „Zaļās pēdas”. Projektu atbalstīja Burtnieku novada pašvaldība un Valmiermuižas alus darītava. 

+ - LEADER projekts „Katram pa saujai kino brīvā dabā” (2020)
Kino skatīšanās brīvā dabā Latvijā kļuva populāra jau pagājušā gadsimta sākumā, kad vīri ar kustīgajām bildēm ieradās pat attālos lauku nostūros. Tagad esam pieraduši pie smalkiem kinoteātriem, taču joprojām ir interese arī par kino skatīšanos nepiespiestā, brīvā atmosfērā, svaigā gaisā. Valmiermuižas kultūras biedrība projekta ietvaros iegādājusies brīvdabas kino aprīkojumu un sēdvietas, lai bagātinātu kultūras dzīves piedāvājumu Valmiermuižas parkā un dažādotu sabiedriskās aktivitātes Valmieras novadā. Tā kā parkā jau izveidota nojume pasākumiem, lai vidi padarītu skaistāku un pieejamāku ikvienam novada iedzīvotājam un viesim, vasarā to piepildām ar bezmaksas kinoseansiem un citām aktivitātēm. Notikumi piemēroti gan kino gardēžiem, gan ģimenēm ar bērniem, gan senioriem, kas vēlas pabūt brīvā dabā un apvienot to ar kultūras baudīšanu.  Projekts „Katram pa saujai kino brīvā dabā” (projekta Nr. 19-09-AL29-A019.2204-000008) tapis Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020.gadam apakšpasākuma: 19.2 „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes: 19.2.2 „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros. Projekts īstenots caur biedrību „No Salacas līdz Rūjai”. 
+ - LEADER projekts „Valmiermuižas pils parks kā ilgtspējīga un pievilcīga kultūras, atpūtas un tūrisma vieta” (2018)
Līdz ar siltā laika iestāšanos arī Valmiermuižas parks tiek uzposts svinību un laiskas atpūtas sezonai. Valmiermuižas kultūras biedrības īstenotā projekta „Valmiermuižas pils parks kā ilgtspējīga un pievilcīga kultūras, atpūtas un tūrisma vieta” ietvaros izveidota īpaši pielāgota dizaina nojume, kas organiski iekļaujas parka ainavā.  Nojume parkā izveidota, lai vidi padarītu skaistāku un pieejamāku ikvienam novada iedzīvotājam un viesim. Tā ir pieejama gan dažādu pasākumu laikā, gan arī ikdienā – baudot parka burvību, paslēpjoties no svelmes vai lietus un pieskatot bērnus, kas rotaļājas turpat esošajā laukumiņā.  Infrastruktūras attīstīšana parkā ir iespēja veidot kvalitatīvus pasākumus, nebaidoties no nelabvēlīgiem laikapstākļiem un nedomājot par papildu izmaksām vietas labiekārtošanai, kā arī palielinot apmeklētāju un tūristu skaitu Valmiermuižā. Nojume ir pieejama bez maksas, pasākumus saskaņojot ar Valmiermuižas kultūras biedrību, kas rūpējas par tās uzturēšanu.  Projekts „Valmiermuižas pils parks kā ilgtspējīga un pievilcīga kultūras, atpūtas un tūrisma vieta” (projekta Nr. 16-09-AL29.2203-000013) tapis Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020.gadam apakšpasākuma 19.2. „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes 19.2.2. „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros. Projekts īstenots caur biedrību „No Salacas līdz Rūjai”. 

SIF projekts „Kultūras un pilsoniskās sabiedrības aktivitātes Valmiermuižā” 2024

+ - 26.01.2024. Valmiermuižā aizvadīts bagātīgs un notikumiem piepildīts 2023. gads

Valmiermuižas kultūras biedrība jau vairāk nekā 10 gadus aktīvi darbojas, lai Valmiermuiža ir nozīmīga kultūrvieta Baltijas kartē, kas piesaista radošus un atbildīgus cilvēkus ar vēlmi dalīties kultūras vērtībās, iesaistot senču dzīvesveida viedumu, vienlaikus iedvesmojoties kultūras jaunradei nākotnes paaudzēm. Biedrībai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss. Ik gadu tā īsteno ap 30 dažādu kultūras projektu, lai veidotu Valmiermuižu par iecienītu kultūrvietu Valmieras novada iedzīvotājiem un viesiem.

 

Gada lielākais pasākums ir starptautiskais Valmiermuižas etnomūzikas festivāls, kura galvenais uzsvars ir tradicionālās un mūsdienu mūzikas un kultūras saplūšana, smeļoties iedvesmu gan no vietējā, gan pasaules kultūras mantojuma. 2023. gadā festivāls pulcēja lieliskus solistus, grupas un māksliniekus no Latvijas, Itālijas, Ukrainas, Norvēģijas, Spānijas, Somijas un Igaunijas! „Pretstati pievelkas – pievilkšanās spēks” – mākslinieka Jordi NN uguns skulptūras iedegšana kopā ar cirka māksliniekiem Alekseju Smolovu, Lizeti Volku un mūziķi Staņislavu Judinu Valmiermuižas etnomūzikas festivālā iekļuva LSM balvas „Kilograms kultūras 2023” rudens balsojumā!

 

Skaties LTV sižetu par aizvadīto festivālu!

 

Rudenī arī aizvadīts ikgadējais pasaules mūzikas forums WOMEX Spānijā, kur skanīgajā un draudzīgajā Baltijas valstu stendā rosījās arī Valmiermuižas etnomūzikas festivāla komanda. Jaunas sadarbības, atkalsatikšanās prieks ar jau iepazītajiem mūziķiem, žurnālistiem un organizatoriem un daudzveidīgi koncerti no visas pasaules! Vērtīgs notikums, kas veicinājis 2024. gada festivāla muzikālās programmas veidošanu, lai jau 06. jūlijā pārsteigtu un iedvesmotu sanākušos Valmiermuižā! Iegādā biļetes par īpašu cenu!

 

Gadskārtu svinībās un tirdziņos „Gardu muti” atzīmē senos latviešu svētkus, tradīcijas un izceļ amatu prasmes kā vērtīgu kultūras mantojuma daļu. 2023. gadā plašs bijis vasaras saulgriežu tirdziņš, kur piedalījās 110 tirgotāju, bet bagātīgākās kultūras pieredzēšanas un ilgtspējības tēmu izzināšanas svinības norisinājās Miķeļdienā. Jau otro gadu ir veiksmīga sadarbība ar „GreenFest” zaļās domāšanas festivālu, lai veidotu un attīstītu izpratni par cilvēkam un dabai draudzīgu dzīvesveidu un uzņēmējdarbību – sarunās izzinātas tēmas par kopienu veidošanos, bioloģisko daudzveidību un mantotajiem kultūraugiem, kā arī permakultūras saimniekošanas principiem. Pasākumos par meistarnīcām rūpējas arī „Slow Food kopiena: labs, tīrs un taisnīgs ēdiens Valmiermuižā”, lai izceltu gastronomisko mantojumu, tradicionālas receptes, kas top no vietējiem un sezonāliem produktiem. Svinības Mārtiņos un ziemas saulgriežos tika turpinātas arī lustīgos danču vakaros kopā ar LU Folkloras deju kopu „Dandari”. Nākamais danču vakars ieplānots Meteņos – 09. februārī, bet gadskārtu svinības un tirdziņš „Gardu muti” gaidāms 16. martā – pavasara saulgriežu laikā.

 

Sarunu video ieraksti:

Vasara Valmiermuižā ir brīvdabas pasākumu laiks, ko baudīt kultūras gardēžiem, jaunu pieredžu meklētājiem un tiem, kas vēlas uzzināt, kas interesants un aizraujošs latviešu kultūrā. Dzīvās mūzikas vakaros 2023. gada augustā varēja izbaudīt Islandē mītošās latviešu dziedātājas Diānas Sus koncertu, kā arī iztrakoties roka un metāla koncertā ar jauniešu grupu „Mēles Galā” un valmieriešiem „Mentem”. Taču labākās un jaunākās filmas baudāmas gan vasaras brīvdabas kino vakaros Valmiermuižas parkā, kur iespēja satikt arī režisorus, aktierus un citus radošos pārstāvjus, gan arī rudenī Valmiermuižas alus viesistabā, kur skatāms starptautiskais Manhetenas īsfilmu festivāls. Tāpat ik gadu aukstajā laikā Valmiermuižā baudāma kāda viesizrāde, kas šoreiz bija aktiera un režisora Mārtiņa Vilsona muzikālā dzejas izrāde „Mīlestības gads”.

 

Valmiermuiža kā pirmās latviešu garīgās atmodas šūpulis – jau 18. gs. sākumā caur brāļu draudzi un ģenerālienes Magdalēnas Elizabetes fon Hallartes darbību te pievērsās sabiedriskajām aktivitātēm. Valmiermuižā meklējams latviešu izglītošanās, tieši skolotāju, sākums, tāpēc būtiski akcentēt gara gaismu un tās nozīmību. Jau trešo gadu valsts svētku laikā, novembrī Valmiermuižas parkā nes gaismu caur laikmetīgām mākslas instalācijām – 2023. gadā sadarbībā ar mākslinieku Voldemāru Johansonu tapa „Svārstīgās parādības”. Lai plašāk izzinātu šos vēstures stāstus, uzsākts darbs koncepta „Valmiermuižas klase” – mākslas un izglītošanās paviljons Valmiermuižas parkā – izveidei sadarbībā ar režisoru un scenogrāfu Reini Suhanovu un arhitekti un pētnieci Dinu Suhanovu, kā arī kopā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku plānots veidot ekspozīciju.

 

Lai uzlabotu Valmiermuižas kultūras biedrības organizācijas kapacitāti, ar Aktīvo iedzīvotāju fonda atbalstu īstenots apjomīgs un ļoti vērtīgs projekts. Rūpējoties par organizācijas pamatiem, veicinot atpazīstamību, sekmējot finansiālu neatkarību no projektu konkursiem, sagatavota biedrības ilgtermiņa stratēģija, izstrādāti efektīvi komunikācijas instrumenti – mājaslapa un atbalsta piedāvājums sadarbības partneriem. Vairāk par biedrības darbību, praktikantu, brīvprātīgo un jaunu biedru iesaistes iespējām, ziedošanu, īstenotajiem projektiem, gaidāmajiem pasākumiem lasāms šajā mājaslapā.

 

Kā viens no biedrības desmitgades lielajiem mērķiem bija vēstures grāmatas „Valmiermuiža” izdošana (autors Dr.art. Jānis Kalnačs). Monogrāfijā, balstoties arhīvu dokumentos, vēsturiskās publikācijās un pētījumos, apskatīta Valmiermuižas vēsture un izcilākās personības. Grāmatā izsekots plašā Valmiermuižas kompleksa attīstībai, kas ietvēra vairāk nekā četrdesmit ēku un varenas teritorijas, līdz mūsdienām. Grāmata „Valmiermuiža” ir pieprasīta un aktuāla gan vietējiem iedzīvotājiem, gan vēstures izzinātājiem un entuziastiem, tāpēc palikuši vien pārsimt eksemplāru. To iespējams iegādāt Valmiermuižas alus tirgotavā Valmiermuižā un vēstniecībās Rīgā, grāmatnīcās „Jānis Roze”, kā arī pasūtīt internetā. 2024. gadā plānots rīkot tikšanos ar autoru un kopīgu pastaigu pa Valmiermuižas vēsturisko centru.

 

Valmieras novada muižu tīkls kā sadarbības platforma. Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna aktīvi strādā, lai īstenotu iniciatīvu, kas radās Eiropas kultūras galvaspilsētas – Valmiera2027 pieteikuma veidošanas laikā. Tas ir pašu radīts koncepts, iekļaujot Valmieras novada muižu, piļu un kultūras mantojuma objektu entuziastu, darbinieku, saimnieku un aktīvo iedzīvotāju idejas un vēlmi sadarboties. Muižas kā kultūras vēstniecības. Dalībniekiem tas būs instruments un atbalsts samilzušo problēmu, izaicinājumu risināšanai, trūkstošo zināšanu un prasmju pilnveidošanai. 2023. gadā uzsākta dalība starptautiskajā IN SITU projektā, kas trupināsies ar mentoru un Latvijas Kultūras akadēmijas atbalstu iniciatīvas attīstībai vēl divus gadus. Tāpat Valmiermuižā aizvadīta jau otrā vietas attīstības plānošanas darbnīca kopā ar pilsētvides izpētnieku un plānotāju Mārtiņu Eņģeli, lai kultūras mantojuma objektiem rastu funkcionālus, sabiedrībai un vietējai kopienai vērtīgus un saistošus risinājumus.

 

Paldies visiem atbalstītājiem, palīgiem un līdzi jutējiem, kas šajos vairāk nekā 10 gados ir noticējuši Valmiermuižas kultūras biedrības mērķiem – Valmieras novada pašvaldība, Valsts kultūrkapitāla fonds, LEADER programmas īstenotāji, Valmiermuižas alus darītava, Vidzemes plānošanas reģions un daudzi citi. Ikviens var kļūt par daļu no šī Valmiermuižas pārdzimšanas stāsta – iesaistoties vai ziedojot!

 

Raksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par šī raksta saturu atbild Valmiermuižas kultūras biedrība. #SIF_NVOFonds

IN SITU projekts | Valmieras novada muižu tīkls 2024–2025

+ - 25.03.2024. Muižu tīkla dalībnieku tikšanās #2

Otrajā Valmieras novada muižu tīkla tikšanās reizē 25.03. plkst. 14.00 Oleru muižā dalībnieki pulcējās, lai:

  • iepazītos ar Oleru muižu un tās darbību (Ieva Zemīte),
  • iedvesmotos no Latvijas Piļu un muižu asociācijas: aktualitātes, sadarbības iespējas (Roberts Grinbergs),
  • uzzinātu par IN SITU plānotajiem semināriem aprīlī,
  • diskutētu par tēmām, kas katram aktuālas un kas būtu noderīgi.

Šajā tikšanās reizē tika pārstāvēta Jērcēnmuiža, Oleru muiža, Budenbrokas muiža, Ķeižu muiža, „Mičkēni” (Jāņa Endzelīna dzimtas mājas), Valmiermuiža, atbalstītāji, kā arī pašvaldības pārstāvji, kopā pulcējot ap 10 interesentu. Tikšanos vadīja Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna.

 

Oleru muižas izzināšana: iepazīšanās ar Oleru muižas saimniekiem Ievu un Kārli Zemīšiem, pieredzes stāsts par muižu – vēsturi, atdzimšanu, kultūras norisēm un saimniekošanu.


Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna informēja par aktuālajiem projektu konkursiem:
- Vidzemes kultūras programma (iesniegšana līdz 27. martam);
- NKMP Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas 2024. gada programma (iesniegšana līdz 15. aprīlim);
- LEADER, biedrība “No Salacas līdz Rūjai” (informatīvais seminārs 08. aprīlī);
- Valsts kultūrkapitāla fonda regulārais projektu konkurss (iesniegšana līdz 19. aprīlim);
- Valmieras novada iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkurss (iesniegšana līdz 23. aprīlim).
Aicinājums rezervēt laiku IN SITU projekta semināriem 24. un 25. aprīlī Valmierā!


Lai iedvesmotu un rosinātu dažādas sadarbības iespējas, pasākumā piedalījās Latvijas Piļu un muižu asociācijas vadītājs Roberts Grinbergs. Viņš ne tikai stāstīja par asociācijas darbību, pieredzi un aktualitātēm, bet arī vērsa uzmanību publiskās informācijas precizējumiem (piem., vārda „sens” izmantošana), vienotu apzīmējumu un nosaukumu lietojumu un dalījās ieteikumos, kā attīstīties Valmieras novada muižu tīklam:
- Kartēšana un inventarizācija,
- Dalībnieku apjaušana, segmentēšana (aktīvie/potenciālie),
- Puduru veidošana,
- Apzināt 1900. g. situāciju, kad bija muižu perfekcijas laiks,
- Sagatavot laika līniju ar muižām, to notikumiem,
- Izcelt dažādos mākslas stilus,
- Apkopot personiskos stāstus un presonības,
- Izzināt, kas katrai muižai ir kaimiņos (arī pāri robežai).

 

Dalībnieku idejas, ierosinājumi
• Izglītošanās, pieredzes un prasmju semināri, braucieni.
• Aktuālā tēma – vai pašvaldībā ir kompetenti speciālisti (būvvalde)?
• Vides estētika, ainavas kopšana.
• Ekspertu saraksts.
• Seminārs par kultūras objekta iegādi, būvniecību, tehniskām lietām – individuāliem, būvvaldei.


Nākamie soļi
- IN SITU semināru apmeklējums 24. un 25. aprīlī Valmierā.
- Kā nākamie ciemos uzņems Jērcēnmuiža – maijā (ne pirmdienā, izziņot 2 nedēļas pirms).
- Sagatavot kontaktu sarakstu, ko ikviens var izmantot, papildināt.

 

VALMIERAS NOVADA MUIŽU TĪKLS | IN SITU projekta gadījuma izpēte. Projekts ir saņēmis finansējumu no HORIZON Pētniecības un inovāciju pasākumiem saskaņā ar granta līgumu Nr. 101061747.

+ - 24.01.2024. Muižu tīkla dalībnieku tikšanās #1

Pirmajā Valmieras novada muižu tīkla tikšanās reizē 24.01. plkst. 15.00 Valmiermuižas alus viesistabā tika aicināti interesenti, lai:

Šajā tikšanās reizē tika pārstāvēta Jērcēnmuiža, Oleru muiža, Budenbrokas muiža, Valmieras Ordeņa pils, Mujānu muiža, Naukšēnu muiža, Valmiermuiža, atbalstītāji, kā arī pašvaldības pārstāvji, kopā pulcējot ap 20 interesentu. Tikšanos vadīja Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna.

Uzsverot muižas kā īpašas un pievienotā vērtību, ar ko jālepojas, dalībnieki no muižu tīkla sagaida kopābūšanu, muižu popularizēšanu, līdzdarbošanos, jaunas zināšanas, seminārus un lekcijas, kopīgus pasākumus. Dalībnieki vēlas apskatīties, kā viss attīstīsies un piedalīties, lai būtu jēgpilna darbošanās.

 

Sarunās pavīdēja dažādas ieceres un idejas – publiski pasākumi un to sērijas muižās, spēle skolēniem, kā arī kulinārā mantojuma aktualizēšana. Tika atbalstīta ideja par to, ka muižas ir kā Valmieras vecpilsēta. Lai rosinātu tūrisma attīstību, tika minēti dažādi tematiskie virzieni – piedzīvojumu, labbūtības, industriālais un saimnieciskais, pasaku un leģendu.

 

Apzinājām arī potenciālos sadarbības virzienus ar vairākām nevalstiskajām organizācijām, piemēram, Latvijas Stāstnieku asociāciju, Latvijas Arhitektu savienību, Latvijas Piļu un muižu asociāciju, kā arī starptautiskiem tīklojumiem – Hanzas ceļš, Camino, Valmieras novada sadraudzības pilsētām. Atzinīgi tika vērtēta iecere sadarbībai ar Latvijas augstākās izglītības iestādēm.

 

Nākamie soļi muižu tīkla attīstībā:

  • Stāstniecības un mārketinga seminārs – mūsdienīgā pagātne, esošo muižu aprakstu uzlabošana,
  • Tikšanās Oleru muižā,
  • Kopīga kontaktu saraksta veidošana ar speciālistiem un sadarbības partneriem.

VALMIERAS NOVADA MUIŽU TĪKLS | IN SITU projekta gadījuma izpēte. Projekts ir saņēmis finansējumu no HORIZON Pētniecības un inovāciju pasākumiem saskaņā ar granta līgumu Nr. 101061747.

AIF projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (2022–2023) 

+ - Īstenots projekts Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšanai 01.11.2023.

Valmiermuižas kultūras biedrība, saņemot finansējumu no Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF), ir īstenojusi projektu ar mērķi uzlabot biedrības kapacitāti. Radīti nepieciešamie rīki, lai stiprinātu organizācijas pamatus, veicinātu atpazīstamību, sekmējot finansiālu neatkarību no projektu konkursiem.

 

Projekta laikā sagatavota biedrības stratēģija – ilgtermiņa dokuments līdz 2030. gadam, kura kalpo par vērtīgu pamatu ikgadējam rīcības plānam, vietējās kopienas līdziesaistes aktivizēšanai un efektīvai organizācijas pārvaldībai, tostarp finanšu vadībai. Plānots ik gadu veikt izvērtējumu par sasniegtajiem kvalitatīvajiem un kvantitatīvajiem rezultātiem, kā arī sakārtot prioritātes nākamajam periodam, lai uzlabotu biedrības kapacitāti un resursu izlietojumu.
Jaunizveidotajā mājaslapā kultura.valmiermuiza.lv biedrība veiksmīgi informē par savu darbību, kā arī regulāri atjauno informāciju par gaidāmajiem notikumiem. Turpat rodama iespēja iesaistīties biedrības aktivitātēs un projektos – kā brīvprātīgajam, praktikantam, biedram vai atbalstītājam. Ikviens interesents aicināts atbalstīt Valmiermuižas kultūras biedrības darbību sabiedriskā labuma un kultūrvides attīstīšanā, ieguldot laiku un resursus vai ziedojot turpinātībai.


Projekta kopējais finansējums: 14 211,72 EUR un to pilnībā finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentus programmas Aktīvo iedzīvotāju fonds ietvaros. Projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (Nr. AIF/2022/KAPAC2/54) tika īstenots no 2022. gada augusta līdz 2023. gada aprīlim.

+ - VALMIERAS NOVADA LIELĀS DOMRADES INICIATĪVAS 08.11.2022.

Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna piedalījās Valmieras novada Lielajā domradē, kas norisinājās 4. novembrī. Domradē tika prezentētas Valmieras novada apkaimju vīzijas, lai vienotu vietējos iedzīvotājus tālākai gribai darboties kopā. Biedrība vairāk pievēršas Valmiermuižas attīstībai un kopienas iesaistei, tāpēc liels prieks, ka Valmieras novada fonds organizē domrades visā novadā. Iedvesmojoši dzirdēt šo notikumu rezultātus, aktualizējot katra pagasta izaicinājumus, vēlmes un intereses tieši no vietējo iedzīvotāju puses.

 

Valmieras pagasta domrades iniciatīvas:

- Valmiermuižas parka kompleksa atjaunošana – tornis, dīķis, sēta, strūklaka,
- Valmiermuižas parka atpūtas vietas izveide,
- notiek krāmu tirdziņi,
- „Mežābeles” telpās izveidota sauna.

 

Šīs iniciatīvas sakrīt ar iecerēm, kas tika izvirzītas arī darbnīcā „Jaunā Eiropas Valmiermuiža” un kas tiks ņemtas vērā darbā pie Valmiermuižas kultūras biedrības ilgtermiņa stratēģijas izveides.

 

Domrades otrajā daļā tika piedāvāti Kurzemes un Zemgales organizāciju pieredzes stāsti, pateicoties Aktīvo iedzīvotāju fondam. „Latvijas vācu savienība” pastāstīja par POP-UP pikniku „Izgaršo demokrātiju”, daloties ar saviem pilsoniskās iesaistes pieredzes stāstiem. Kopienu sadarbības tīkls „Sēlijas salas” iepazīstināja ar kvalitatīviem iedzīvotāju iesaistes veidiem, savukārt lauku partnerība „Lielupe” pastāstīja par Zemgales novados īstenotajām ideju darbnīcām.

+ - SEMINĀRS PAR LĪDZEKĻU PIESAISTI BIEDRĪBAI 06.10.2022.

Trešdien, 28. septembrī, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna apmeklēja Latvijas Pilsoniskās alianses birojā semināru, kā veiksmīgāk īstenot finanšu piesaistes kampaņas kādas sabiedriski nozīmīgas iniciatīvas īstenošanai. Semināru vadīja „P2P fundraising” eksperts no Dānijas: Jesper Jull Jensen, platformas „Better Now” vadītājs. Galvenā Peer to peer (P2P) fundraising ideja – līdzekļu vākšanas kampaņu popularizē brīvprātīgie un iesaistās kopienas, draugi, kuri nodod ziņu cits citam. Izrādās, aizvien uzticamāks informācijas nodošanas kanāls ir grupu, ģimenes sarakstes nevis sociālo tīklu platformas.

 

Dažas no semināra atziņām:
- Līdzekļu vākšanas process aizsāksies lēnām – sākumā tās būs nelielas summas un maz ziedotāju, taču pēc vairākiem gadiem jau būs izveidojies stabils ziedotāju loks;
- Ziedotāji ir gan altruisti, gan egoisti – katram ziedotājam ir savs mērķis, kāpēc to darīt, par to vērts padomāt, veidojot kampaņas;
- Ziedošanas popularizēšanu savā biedrībā jāuztic ekstravertam cilvēkam, tad process notiks vieglāk un patīkamāk;
- Ziedošanas kampaņas var aizsākt ar sporta aktivitāti, kaut ko nebijušu vai izaicinājumu, kurā var iesaistīties no jebkuras pasaules malas, bet ar labu mērķi. Tāpat mūzika un kultūras aktivitātes piesaista cilvēkus;
- Dzimšanas dienas, kāzas un citi svētki (izņemot Ziemassvētkus) ir labs laiks, kad aizsākt līdzekļu vākšanu, dāvanu saraksta vietā aicinot ziedot kādam labam mērķim;
- Gabaliņš kūkas un kafijas krūze – arī tas kādam var būt lielisks motivators iesaistīties līdzekļu vākšanas kampaņā. Pat sava biroja iekšienē;
- Notiekošo akciju, pasākumus noteikti nepieciešams atspoguļot bildēs, stāstos un tiešsaistes video – tas palīdzēs kustību gan aizsākt, gan turpināt.

 

Plašāk par Peer to peer (P2P) fundraising – platformā BetterNow.org.

 

Avots: Latvijas Pilsoniskās alianses 30.09.2022. ziņu izdevums „Nesēdi tumsā”, kas ir lielākais nedēļas ziņu izdevums – apkopo informāciju par interešu aizstāvību, pilsonisko sabiedrību, kā arī pasākumiem, projektu konkursiem un citām aktualitātēm NVO sektorā.

+ - TURPINĀS DARBS PIE VALMIERMUIŽAS KULTŪRAS BIEDRĪBAS STRATĒĢIJAS IZVEIDES 06.10.2022.

Septembrī un oktobrī Valmiermuižas kultūras biedrībā turpinās darbs, lai sagatavotu ilgtermiņa stratēģiju mērķtiecīgai un efektīvai biedrības darbībai.

 

Biedrības vadītāja Sabīne Vandāna kopā ar stratēģijas izveides kūrētāju Dr. geogr. Andri Kleperu 27. septembrī tikās, lai:
- Plānotu kvalitatīvo un kvantitatīvo datu ievākšanu stratēģijas pamatotai izveidei,
- Izvērtētu radīto stratēģijas ietvaru, veiktu precizējumus,
- Izveidotu ieinteresēto pušu un sadarbības partneru matricu.

 

Projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (Nr. AIF/2022/KAPAC2/54) tiek īstenots no 2022. gada augusta līdz 2023. gada aprīlim.

+ - SAGATAVOŠANĀS DARBS VALMIERMUIŽAS KULTŪRAS BIEDRĪBAS STRATĒĢIJAS IZVEIDEI 23.09.2022.

Septembra laikā tiek aktīvi strādāts pie Valmiermuižas kultūras biedrības stratēģijas izveides. Stratēģijas izstrāde ļaus daudz strukturētāk un mērķtiecīgāk īstenot biedrības darbību, pielāgoties ārējo apstākļu radītām situācijām un iegūt lielāku atdevi, darboties produktīvāk, gan piesaistot resursus, gan arī izmantojot tos. Stratēģija šādā kontekstā uzskatāma ne tikai par izstrādājamu dokumentu, bet daudz vairāk par strukturētu un labi organizētu taktisku rīcību plānu biedrības darbības sakārtošanai, instrumentu vietējās kopienas līdziesaistes aktivizēšanai un plānotām efektīvākām rīcībām misijas īstenošanā.

 

Stratēģija būs ilgtermiņa dokuments, kas tiks plānota līdz 2030. gadam, pielāgojot uzdevumus un rīcību plānu ik gadu, balstoties uz darbību raksturojošajiem rezultatīvajiem rādītājiem. Biedrība kļūs par stabilāku un ilgtspējīgāku pilsoniskās sabiedrības organizāciju, tādējādi sekmējot līdzdalību un sabiedrības iesaisti gan vietējā, gan nacionālā mērogā. Kā galvenais stratēģijas izveides kūrētājs ir Dr. geogr. Andris Klepers, kurš pēta tūrismu un tā attīstību reģionā, ir pieredzējis dažādu stratēģiju izstrādē, kā arī seko līdzi vietu un galamērķu attīstības tendencēm pasaulē. Pašlaik uzsākta biedrības iepriekšējās darbības rādītāju un informācijas apkopošana.

 

Projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (Nr. AIF/2022/KAPAC2/54) tiek īstenots no 2022. gada augusta līdz 2023. gada aprīlim.

+ - Valmiermuižas kultūras biedrība īstenos kapacitātes stiprināšanas projektu 16.08.2022.

Valmiermuižas kultūras biedrība ir saņēmusi finansējumu no Aktīvo iedzīvotāju fonda (AIF), lai īstenotu projektu ar mērķi uzlabot biedrības kapacitāti, lai, radot nepieciešamos rīkus, stiprinātu organizācijas pamatus, veicinātu atpazīstamību, sekmējot finansiālu neatkarību no projektu konkursiem.

 

Projekta īstenošana ļaus sagatavot biedrības stratēģiju (ilgtermiņa dokuments līdz 2030. gadam), kura kalpos par pamatu ikgadējam rīcības plānam, vietējās kopienas līdziesaistes aktivizēšanai un efektīvai organizācijas pārvaldībai, tostarp finanšu vadībai. Savukārt, izstrādājot efektīvus komunikācijas instrumentus – izveidojot mājaslapu un atbalsta piedāvājumu sadarbības partneriem –, tiks veicināta ieinteresēto pušu informētība par biedrības darbību, aktualitātēm un iesaiste. Pirms mājaslapas izveides darbosies blogs (http://kultura.valmiermuiza.lv/), kurā varēs atrast jaunāko informāciju par projekta aktualitātēm. Pēc projekta īstenošanas, pilnveidojot komunikāciju un informācijas pieejamību un dažādas iesaistes iespējas, paredzama lielāka ziedotāju aktivitāte un atbalstītāju interese, kas palielinās biedrības ar projektu finansējumu nesaistītos ieņēmumus.

 

Aktīvo iedzīvotāju fonds ir Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programma, kuras darbībai finansējums piešķirts 15 Eiropas valstīs. Fonda finansējumu visās valstīs nodrošina Islande, Lihtenšteina un Norvēģija (donorvalstis, kas finansē EEZ un Norvēģijas grantus), individuāli vienojoties ar katru saņēmējvalsti par fonda apjomu konkrētajā valstī. AIF darbības mērķis visās valstīs ir pilsoniskās sabiedrības un iedzīvotāju līdzdalības stiprināšana un mazaizsargāto iedzīvotāju grupu spēju vairošana.

 

Projekta kopējais finansējums ir 14 211,72 EUR un to pilnībā finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentus programmas Aktīvo iedzīvotāju fonds ietvaros.

 

Projekts „Valmiermuižas kultūras biedrības kapacitātes stiprināšana” (Nr. AIF/2022/KAPAC2/54) tiek īstenots no 2022. gada augusta līdz 2023. gada aprīlim.